• Host

    Host

    ★★★★

    A nasty little found footage horror. The unoriginal concept of the film is elevated by the sheer effectiveness of its execution.

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    Villenueve continues to hit it out of the park as a director! Assuming we live in a perfect world where this gets sequels, it has the potential to be the best book to screen franchise since the Harry Potter films!

  • Good Manners

    Good Manners

    ★★★★

    I wasn't sure what to expect going in to this film, but I was pleasantly surprised on all fronts. This isn't just a good horror movie or a good werewolf movie, it's a good FILM period. The CG on the (admittedly) pretty adorable child werewolf could definitely have been better, but I'm willing to forgive because of how fantastic everything else was.

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★★

    Basically one long extended sequence of kills. It's a lot more straightforward than the previous outing, which I think people will either love or hate about this movie. It is EXACTLY what it says on the tin. Michael Myers is out roaming the streets of Haddonfield and he's killing people. A LOT of people. The writing isn't subtle, and it's coated in a thick layer of cheese that I'm not sure is unintentional. All that being said there are stills…

  • Squid Game

    Squid Game

    ★★★★

    It's not the most original concept or storyline, but it's presented with such a distinct and striking visual style, memorable characters and shocking moments that I couldn't help but get wrapped up in it! It's one of the few big pop culture events I feel is "worth the hype". At the very least, the show's popularity could open the doors for a wider audience to explore the wonders of foreign film/tv, which is something I think all us cinefiles can get behind. Also, those already familiar with Korean cinema are in for a treat with one particular reveal in episode 8!

  • Midnight Mass

    Midnight Mass

    ★★★★½

    Mike Flanagan's Midnight Mass is his most personal project to date, and while I need a bit more time to think on it before I decide if it's my favorite of his works, it is definitely up there! The director has always had a knack for hiding real world horrors and struggles within a supernatural packaging, and this show is another prime example of that. The show tackles themes of religious fanaticism, alcoholism, racism, alienation and more with a deft…

  • VHS 94

    VHS 94

    ★★★

    An uneven but enjoyable entry in the VHS franchise. I was a big fan of the first two movies, I skipped out on Viral because of it's overwhelmingly negative response, but I'll assume this film is far better than than that one. So I'd rank it third overall, it's still not better than the first two but it is a solid entry nonetheless. The standout here was quite obviously "The Subject", I would pay to see a feature length version of that! The Indonesian techno-horror was balls to the wall, blood-soaked insanity!

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★½

    I didn't hate this movie, there were definitely still elements I enjoyed. The bromance between Eddie and Venom was still charming and very funny, but that was really the highlight of the movie. That's disappointing to me because I was hoping that the battle between Venom and Carnage would be more memorable. Unfortunately you can feel how neutered the Carnage character is by the PG-13 rating here. I got the feeling that the producers wanted to "get this movie over…

  • Killer Klowns from Outer Space

    Killer Klowns from Outer Space

    ★★★★

    I can't deny having a shit-eating grin plastered to my face from start to finish every time I watch this movie 😂👌

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★

    Dario Argento's techicolor nightmare deserves its placement as an all time classic of the horror genre. It is as much an experience as it is a film, an experience well worth having.

  • Malignant

    Malignant

    ★★★½

    Another slick, stylishly directed horror film from genre auteur James Wan. This felt like a bit of a return to his roots in many ways, with heightened dialogue, quirky characters and more twists than, well...a game of twister lol. It often feels like it's trying to juggle several different genres at once, and while it doesn't always succeed, it's ludicrously entertaining to watch it try. Overall I'd say it's a very ambitious, mixed bag of a film. I'll take that over a mediocre blockbuster any day of the week, though.

  • Batman: The Long Halloween, Part Two

    Batman: The Long Halloween, Part Two

    ★★★★

    Another solid film imo, on par with the first. It's not mind blowing or anything but it's well made and I enjoyed myself watching it. There are some twists in here that I definitely depart from the source material (such as the ending being much "neater" than in the book). I'd prefer if they kept the ambiguity, but nothing here was anywhere near as offensive as the Hush movie...