kyra has logged 31 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
War Machine

War Machine

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★
Edit this entry  
29
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
Edit this entry  
16
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
Edit this entry  
14
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Witness

Witness

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Circle

The Circle

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Before We Go

Before We Go

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry