kyra has logged 90 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Call

The Call

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Run

Run

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Summer Stock

Summer Stock

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
King Kong

King Kong

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Heathers

Heathers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bombshell

Bombshell

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Edit this entry