• Space Sweepers

    ★★

  • Burrow

    ★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Hillbilly Elegy

    ★★★½

  • Mank

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • The New Mutants

    ★★

  • Tenet

    ★★★

  • Peninsula

    ★½

  • Summer of 85

    ★★

  • Festival

    ★★½

  • Da 5 Bloods

    ★½

  • People in Elancia

    ★★★½

  • The Woman Who Ran

    ★★★★

  • Undine

    ★★★½

  • Time to Hunt

    ★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★½

  • Voices in the Wind

    ★★★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★

  • The Man Standing Next

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★½

  • Frozen II

    ★★★½

  • Klaus

    ★★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★

  • Better Days

    ★★½

  • Moonlit Winter

    ★★★½

  • An Old Lady

    ★★½

  • Moving On

    ★★★★

  • The Hill of Wind

    ★★★★

  • Lucky Chan-sil

    ★★★

  • Gemini Man

    ★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Tazza: One Eyed Jack

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★

  • Martin Eden

    ★★★★½

  • The Two Popes

    ★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Judy

    ★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • The Truth

    ★★★½

  • The House of Us

    ★★★★

  • Where'd You Go, Bernadette

    ★★

  • Weathering with You

    ★★½

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Memorable

    ★★★★

  • Men in Black: International

    ★★

  • Dark Phoenix

    ★★½

  • Sibyl

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Young Ahmed

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • Atlantics

    ★★★

  • Sorry We Missed You

    ★★½

  • The Dead Don't Die

    ★★

  • Aladdin

    ★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★