Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Red River

Red River

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Small Change

Small Change

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Space Sweepers

Space Sweepers

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Festival

Festival

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lucky Chan-sil

Lucky Chan-sil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Voices in the Wind

Voices in the Wind

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Transit

Transit

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Better Days

Better Days

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Burrow

Burrow

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Time to Hunt

Time to Hunt

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hill of Wind

The Hill of Wind

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
An Old Lady

An Old Lady

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
People in Elancia

People in Elancia

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tiny light

Tiny light

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Departures

Departures

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Along with the Gods: The Last 49 Days

Along with the Gods: The Last 49 Days

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Along with the Gods: The Two Worlds

Along with the Gods: The Two Worlds

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tazza: One Eyed Jack

Tazza: One Eyed Jack

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Judy

Judy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Undine

Undine

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry