Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Caesar

Little Caesar

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Girl's Own Story

A Girl's Own Story

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Passionless Moments

Passionless Moments

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
An Exercise in Discipline: Peel

An Exercise in Discipline: Peel

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
2 Friends

2 Friends

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Future

The Future

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
LA 2017

LA 2017

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Street Scenes 1970

Street Scenes 1970

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Night Gallery

Night Gallery

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Amblin'

Amblin'

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
Read the review Edit this entry  
02
Firelight

Firelight

1964
×
Read the review Edit this entry  
02
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
Read the review Edit this entry  
02
Escape to Nowhere

Escape to Nowhere

1961
×
Read the review Edit this entry  
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
Read the review Edit this entry  
31
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Gift

The Gift

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
For Love of the Game

For Love of the Game

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Crimewave

Crimewave

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ward

The Ward

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry