¢lars has logged 385 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Christmas Present

Christmas Present

1986
×
★★★
Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
19
Like Crazy

Like Crazy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
19
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
Confessions

Confessions

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★
Edit this entry  
13
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★
Edit this entry  
13
Pauline

Pauline

2010
×
Edit this entry  
13
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
The Nest

The Nest

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

×
Read the review Edit this entry  
02
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★★
Edit this entry  
02
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Edit this entry  
01
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Carnage

Carnage

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
21
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Caro diario

Caro diario

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Share

Share

2019
×
★★
Edit this entry  
10
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Accattone

Accattone

1961
×
★★★★
Edit this entry