Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★½
Edit this entry  
05
Kitty Foyle

Kitty Foyle

1940
×
★★½
Edit this entry  
29
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★½
Edit this entry  
26
High-Rise

High-Rise

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★
Edit this entry  
19
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★½
Edit this entry  
06
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
It Happened Here

It Happened Here

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★½
Edit this entry  
29
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★
Edit this entry  
22
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Truth

The Truth

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Closer

Closer

2004
×
★★★
Edit this entry  
04
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
01
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Edit this entry  
31
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★
Edit this entry  
27
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★
Edit this entry  
26
One Week

One Week

1920
×
★★★½
Edit this entry  
26
Footsteps in the Fog

Footsteps in the Fog

1955
×
★★½
Edit this entry  
24
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Little Forest

Little Forest

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Edvard Munch

Edvard Munch

1974
×
★★★½
Edit this entry  
08
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★½
Edit this entry  
06
Imperium

Imperium

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★½
Edit this entry  
03
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Edit this entry  
27
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★
Edit this entry  
23
Nothing Sacred

Nothing Sacred

1937
×
★★★
Edit this entry  
21
The Black Power Mixtape 1967-1975

The Black Power Mixtape 1967-1975

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★½
Edit this entry  
18
Serpentine Dance

Serpentine Dance

1896
×
★★★½
Edit this entry  
18
Annabelle Serpentine Dance

Annabelle Serpentine Dance

1895
×
★★★
Edit this entry