• Spellbound

    Spellbound

    ★★★★

    i should have more substantial thoughts on this, but i kept getting distracted whilst watching by how ridiculously handsome gregory peck is

  • High-Rise

    High-Rise

    what should have been an astute commentary on class, social disparity and gender roles is lost in bewildering exposition, a weak script, limp direction and uninspired camera work. half a star for elisabeth moss and her endearingly bad english accent, and another half star for the inclusion of portishead ❤

  • Clue

    Clue

    ★★★★

    i had so much fun watching this!! tim curry is a treasure

  • It Happened Here

    It Happened Here

    ★★★

    this film is a direct appeal to those apolitical types, those that 'try to make the best of what we've got', those that 'see both sides of the argument'. never has a film made by two teenagers & released in 1964 been more pertinent than today, when the rise of neo-fascism threatens us once again. do not get caught in the crossroads. do not dismiss claims of 'all lives matter', anti-refugee and anti-protest views as harmless and non-reactionary. these opinions have roots, and the tree is rotten.

  • The Secret Garden

    The Secret Garden

    ★★★★

    i remember watching this at my grandma's house once or twice when i was a kid, but i've always been more familiar with the book. i know the story like the back of my hand, i read and reread frances hodgson burnett when i was young and her books are part of the backbone of my childhood (the secret garden is kind of like a kidz bop version of a bronte novel). this is such a sensitive and warm-hearted adaptation,…

  • Suspicion

    Suspicion

    ★★★½

    some thoughts I had whilst watching Suspicion:
    - that bit at the beginning where they tried to make out Joan Fontaine as plain and spinsterish? absurd
    - this reminds me a lot of Gaslight
    -
    this reminds me a lot of Rebecca
    - Cary Grant's character is giving off so many red flags it could have started a proletarian revolution

  • Diary of a Country Priest

    Diary of a Country Priest

    ★★

    I generally enjoy films with religion as a central theme, especially involving crises of faith, so I had high hopes when I began this. I can see why it's so revered, but unfortunately it's not for me. The tone was too bleak for my taste, and the editing was stark and austere—lots of dissolves, lots of close-ups of our priest looking miserable. I can't fault the acting, though: he looks truly tortured. I saw hell behind his eyes.

  • Wrong Move

    Wrong Move

    ★½

    Meandering and bleak. The creepy sexualisation of Nastassja Kinski's character (she was only 12 at the time of filming!) really put me off. Robby Müller's cinematography is beautiful, though.

  • The Greatest Showman

    The Greatest Showman

    ★★

    I work in a theatre, so my first exposure to this film was a singalong performance that featured an audience clutching glowsticks who booed Jenny Lind as if she was a pantomime villain

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★

    This was everything I could have wished for

  • Paris When It Sizzles

    Paris When It Sizzles

    ★★★½

    a bubbly, airy confection of a film. perfect for those days when you just need to curl up and watch something light and fluffy to escape the world for a little while

  • Four Adventures of Reinette and Mirabelle

    Four Adventures of Reinette and Mirabelle

    ★★★★

    I want to live inside this film