Sort by

ollie has logged 47 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In Space with Markiplier: Part 2

In Space with Markiplier: Part 2

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In Space with Markiplier

In Space with Markiplier

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
14
A Heist with Markiplier

A Heist with Markiplier

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
DAMIEN

DAMIEN

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Wilford 'Motherloving' Warfstache

Wilford 'Motherloving' Warfstache

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Who Killed Markiplier?

Who Killed Markiplier?

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Date with Markiplier

A Date with Markiplier

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Next 365 Days

The Next 365 Days

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Brahms: The Boy II

Brahms: The Boy II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Boy

The Boy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★½
Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Romeos

Romeos

2011
×
Read the review Edit this entry  
31
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Edge of Seventeen

Edge of Seventeen

1998
×
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Moxie

Moxie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
365 Days: This Day

365 Days: This Day

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
05
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
365 Days

365 Days

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry