Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
Edit this entry  
01
Super Troopers

Super Troopers

2001
×
Edit this entry  
31
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
Edit this entry  
27
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Old

Old

2021
×
Edit this entry  
24
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Notebook

The Notebook

2004
×
Edit this entry  
16
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★
Edit this entry  
15
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Edit this entry  
06
False Positive

False Positive

2021
×
★★
Edit this entry  
02
This Is 40

This Is 40

2012
×
Read the review Edit this entry  
01
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
Edit this entry  
29
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
Edit this entry  
21
Blast from the Past

Blast from the Past

1999
×
Edit this entry  
20
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
Edit this entry  
17
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
Edit this entry  
17
Moxie

Moxie

2021
×
Edit this entry  
15
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
Edit this entry  
15
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

2005
×
Edit this entry  
13
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
12
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
Edit this entry  
30
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
Edit this entry  
28
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
Edit this entry  
28
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
Edit this entry  
28
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
Edit this entry  
26
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
Edit this entry  
24
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Edit this entry  
24
Big

Big

1988
×
Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
Edit this entry  
23
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
Edit this entry  
21
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
Edit this entry  
21
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
Edit this entry  
21
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
This Is the End

This Is the End

2013
×
Edit this entry  
09
It Follows

It Follows

2014
×
Edit this entry