Allie has logged 229 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Zenon: Girl of the 21st Century

Zenon: Girl of the 21st Century

1999
×
Edit this entry  
29
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
27
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
12
Frozen

Frozen

2013
×
Edit this entry  
12
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
Edit this entry  
08
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★
Edit this entry  
08
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Edit this entry  
29
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Just Friends

Just Friends

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★½
Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Wedding Planner

The Wedding Planner

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
Edit this entry  
26
Serenity

Serenity

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★
Edit this entry  
20
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dead End Drive-In

Dead End Drive-In

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
Edit this entry  
15
Stuber

Stuber

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry