Sort by

Emalie has logged 576 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★
Edit this entry  
30
Pacific Heights

Pacific Heights

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bad Boys

Bad Boys

1983
×
★★★
Edit this entry  
29
Puberty Blues

Puberty Blues

1981
×
★★★
Edit this entry  
27
8MM

8MM

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fatman

Fatman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The World Is Full of Secrets

The World Is Full of Secrets

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Creepshow Holiday Special

A Creepshow Holiday Special

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bird on a Wire

Bird on a Wire

1990
×
★★½
Edit this entry  
16
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Anything for Jackson

Anything for Jackson

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Look Away

Look Away

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Edit this entry  
13
A Good Woman Is Hard to Find

A Good Woman Is Hard to Find

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
P2

P2

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
09
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Body

Body

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Rabid Dogs

Rabid Dogs

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry