Sort by

Emalie has logged 43 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Heartburn

Heartburn

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
All I See Is You

All I See Is You

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Étoile

Étoile

1989
×
★★★
Edit this entry  
30
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bite

Bite

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sun Choke

Sun Choke

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
CrissCross

CrissCross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rites of Passage

Rites of Passage

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Night Claws

Night Claws

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Kingpin

Kingpin

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cube

Cube

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
What Men Want

What Men Want

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Demon Wind

Demon Wind

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Eli

Eli

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Underwater

Underwater

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Deep End

Deep End

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Alone in the Dark

Alone in the Dark

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Grudge

The Grudge

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
2 Days in the Valley

2 Days in the Valley

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Midnight Kiss

Midnight Kiss

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry