• It

    It

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I have yet to read the book, but I have seen the old film. First, I am very happy when a decent horror film does well at the box office, because horror as a genre can be very rewarding to watch and anytime a horror film does as well as It has. You know there are going to be a ton of horror films coming out in the next 1-3 years.

    This was definitely a modern horror movie set in…

  • Wind River

    Wind River

    ★★★★★

    Finally was able to see this film and it definitely impressed. The way the characters conflicted past unfolded through out the story made every moment worth watching. You felt every emotion the characters were feeling and when a moment was tense to the point of wanting to look away. You found yourself watching because those moments were earned and respected. From Sicario to Hell or High Water to Wind River. Taylor Sheridan has proving that he is one of the best new writers in Hollywood and everything he writes/directors is a must watch.

  • mother!

    mother!

    ★★

    I don't have strong negative or positive feelings for Arofnsky, but I was still intrigued by this film. However, as I watched it I became more and more frustrated. Shocking the audience for virtually the entirety of the film causes the shock to where off and just become annoying. The entire 3rd act was honestly horrible and the amount of blunt symbolism thrown in your face was like someone constantly hitting me in the head. The film was creatively shot and the characters were intriguing, but to many glaring issues with the story to make this film worth while.

  • Annabelle: Creation

    Annabelle: Creation

    Very typical horror film to cash on the arrival of Halloween.

  • Logan Lucky

    Logan Lucky

    ★★★

    If you don't mind films where everything seems to go right for the protagonists then this film is for you. Had some moments, but overall was weaker than the Oceans series. Finally, the run time needed to be 25 minutes shorter.

  • Dunkirk

    Dunkirk

    ★★★★

    This is Christopher Nolan's best film to date. He had a clear and concise vision and he put in on screen in his own way, and he really did nail it. But...why is this film rated PG-13? I get it, it will make more money both domestically and overseas without the R, but this is could have been the landmark WW2 since Saving Private Ryan. Appropriate gore in war films is needed to showcase the brutality and terrifying nature of war.

  • The Big Sick

    The Big Sick

    ★★★½

    Another solid Apatow production. His films really do have that unique sense of humor that really has evolved over the course of his career. But man can he make any situation awkward.

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    A clever and fun film that showcases the power of a great soundtrack/sound team. It would have been a solid 4.5 if it wasn't for the spoon feeding at the end of the film where all the people were saying how good of person Baby is. Should've ended with him stepping out of the car.

  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

    Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

    I have a special place in my heart for Pirates of the Caribbean and the first three are not only one of my favorite film trilogies, but also some of my favorite blockbusters. This one however, is bad, very bad. Everything felt forced and just plain not fun. Disney saw this as a money cow and treated as such.

  • Spider-Man: Homecoming

    Spider-Man: Homecoming

    ★★★

    I loved that they didn't rehash Spiderman's origin story...again. This film felt very unsatisfying however. The whole Tony Stark dynamic made every feel unimportant. That Spiderman's whole goal was to join the Avengers and drop out of school, rather then being a hero.

  • It Comes at Night

    It Comes at Night

    ★★

    The first act was incredible. Building a creepy and unforgiven world that kept you on the edge of your seat gripping the arms of the cinema chair. However...it quickly felt that the writers and director got lost or maybe were trying to go for something unique, but it simply did not work. The final act was awful and it felt like 2 separate films. Far to many loose ends in the story that didn't need to be there. I left feeling unsatisfied and disappointed at a waste of a potentially good story.

  • Wonder Woman

    Wonder Woman

    ★★★½

    A solid and fun summer blockbuster and the best DC film since The Dark Night (not a lot of competition, but still). The story can be a bit cliche at times, but it highlights what DC is very good at doing. Being able to shoot very fun and satisfying battle scenes and building a dark and believable envioment.