Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Classic Albums: Peter Gabriel - So

Classic Albums: Peter Gabriel - So

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Classic Albums: Lou Reed - Transformer

Classic Albums: Lou Reed - Transformer

2001
×
★★★½
Edit this entry  
12
Classic Albums: The Doors - The Doors

Classic Albums: The Doors - The Doors

2008
×
★★★★
Edit this entry  
12
Classic Albums: The Beach Boys - Pet Sounds

Classic Albums: The Beach Boys - Pet Sounds

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Classic Albums: Black Sabbath - Paranoid

Classic Albums: Black Sabbath - Paranoid

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Who: The Kids Are Alright

The Who: The Kids Are Alright

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Last Wave

The Last Wave

1977
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Seven-Ups

The Seven-Ups

1973
×
★★★★
Edit this entry  
08
Charley Varrick

Charley Varrick

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★
Edit this entry  
07
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★
Edit this entry  
01
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ulzana's Raid

Ulzana's Raid

1972
×
★★★★
Edit this entry  
30
Klute

Klute

1971
×
★★★
Edit this entry  
28
Vera Cruz

Vera Cruz

1954
×
★★★★
Edit this entry  
28
Richard III

Richard III

1955
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dogville

Dogville

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Fear X

Fear X

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★
Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★½
Edit this entry  
24
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★
Edit this entry  
24
Husbands

Husbands

1970
×
★★★½
Edit this entry  
24
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
22
From Where There Is Nothing

From Where There Is Nothing

×
Edit this entry  
18
The Ruling Class

The Ruling Class

1972
×
★★½
Edit this entry  
17
1492: Conquest of Paradise

1492: Conquest of Paradise

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
Targets

Targets

1968
×
★★★★
Edit this entry  
16
Saint Jack

Saint Jack

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Performance

Performance

1970
×
★★★
Edit this entry  
15
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★
Edit this entry  
15
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Reckoning

The Reckoning

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Edge of the World

The Edge of the World

1937
×
★★★
Edit this entry  
14
Drowning by Numbers

Drowning by Numbers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
Croupier

Croupier

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tetro

Tetro

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tucker: The Man and His Dream

Tucker: The Man and His Dream

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Meantime

Meantime

1983
×
★★★
Edit this entry  
02
Edge of Darkness

Edge of Darkness

1985
×
★★★★½
Edit this entry