• Night Moves

    Night Moves

    ★★★★½

    When you think you’re Mosbey but it turns out that you’re more of a Quentin instead.

  • Dogville

    Dogville

    ★★

    Starts off well enough conceptually, but sadly drags on with Lars Von Trier’s proclivity for misanthropic immorality.

  • Stewart Lee: Content Provider

    Stewart Lee: Content Provider

    ★★★★★

    Oh! Stew you absolute ledge what will we do without you, where would we be without you?
    Bloody watching mock the week and Micheal McIntyre, listening to proper jokes? Yuck! pathetic 1p comedians the whole lot of em! 
    I’d gladly pay 10 quid for each of ur DVDs! Tho I wouldn’t take my mates to your show mate I know they won’t be having any of it.  I would go alone, cuz I’m that pathetic wanker who’d cheer for your…

  • Dracula

    Dracula

    ★★★★★

    Horroctober #45 
    No expense is spared in this epic gothic adaptation of Bram Stoker’s Dracula. Ford Francis Coppola is a master of forward momentum, and his exceptional eye for an audio-visual spectacle is on full display here. Essential halloween viewing.

  • Bug

    Bug

    ★★★★★

    Horroctober 2020 #41

    Holy mother of bugs, this movie is madness. Ashley, Shannon & Friedkin absolute nutters, I love 'em.

  • Angst

    Angst

    ★★★

    Horroctober #34 - The Sickening machinations of a psychopath.
    Abhorrent, vile, demented, deranged, disgusting, sadistic, inhumane. Relentless gratification of pure evil and violence on screen.

    At least we got a memorable soundtrack from Klaus Schulze.

  • Braindead

    Braindead

    ★★★★★

    Horroctober #26 - Buggerdead

    I dunno if you can top this one in terms of all the insanity that is spewed on the screen, yearly october rewatch mandatory.
    There's body horror, there's splatter, and then there is Braindead - Peter jackson's magnum opus. I could honestly watch this movie over and over again unlike them bloody long and bloated LoTR movies (not saying they're bad don't kill me).

  • The Beyond

    The Beyond

    ★★★★

    Horoctober #25 
    Made me wince - Fulci given carte blanche resulting in some seriously gruesome use of prosthetics and effects. Love it!

  • Faust

    Faust

    ★★★★★

    Horroctober #11 

    Murnau transports us to another world entirely with this technical, visual and artistic masterwork of german expressionism. A gothic take on Goethe's Faust, that is inherent in its outstanding and influential use of special effects, lighting and shadows to guide the narrative and the portrayal of feelings; a hallmark for Murnau and the german expressionism as a whole.
    Faust was insisted to be shot in studio, which contrasts Murnau's other works. This worked in his favour thanks to…

  • 10 Rillington Place

    10 Rillington Place

    ★★★★★

    Horroctoper #9 

    An Under-watched & terrifying masterpiece. A well paced, psychological thriller, through and through. 


    An unnerving and frighteningly effective performance from Attenborough as Christie. Beautifully supported by the naive & ever so confused John Hurt as Timothy, whom I have to say has the best portrayal of a man in shear terror, and bewildering sadness ever on screen, easily stealing the show. Rest in peace you absolute legends.  

    Maybe I should’ve left this one for the end of the month now…

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★★★

    Horroctober #8 - The poor sod just wanted to be left alone!

    Clever, genuinely hilarious, chock full of dark humour, and quite a well realised adaptation. Exceptional use of special effects for a film that came out more than seven decades ago. Aged like fine wine, essential viewing.

  • The Black Cat

    The Black Cat

    ★★★★

    Horroctober 2020 - #4
    Dracula vs. Frankenstein - The Dawn of Terror
    And here I thought black cats were a sign of good luck...
    P.S. I want Karloff's jacket.