whitney has logged 87 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★
Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Edit this entry  
27
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★
Edit this entry  
14
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Night School

Night School

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★½
Edit this entry  
03
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Blame

Blame

2017
×
★★½
Edit this entry  
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★
Edit this entry  
12
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tag

Tag

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Edit this entry