Sort by

Luke has logged 121 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Grease

Grease

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Clerks

Clerks

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: Men Against Fire

Black Mirror: Men Against Fire

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry