Luke has logged 19 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Joy

Joy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry