• A Boy Called Christmas

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

  • Hello My Dear

  • Petite Maman

  • Moxie

    ★★

  • Long Toast

  • Ethos

    ★★★★

  • Canvas

  • The Queen's Gambit

  • Earwig and the Witch

  • Soul

    ★★★★★

  • Enola Holmes

  • Wolfwalkers

  • The Human Voice

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Older Normal People

  • If Anything Happens I Love You

  • Taipei Suicide Story

  • Normal People

  • Unorthodox

  • Shiva Baby

  • The Father

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★

  • Cold Meridian

  • Dolittle

  • Little Women

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★½

  • The Fall

  • You've Got Murder

  • The Mind, Explained

  • National Theatre Live: Fleabag

  • Jojo Rabbit

  • Knives Out

    ★★★★½

  • The Platform

    ★★½

  • The Laundromat

    ½

  • Ema

  • Joker

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Nimic

  • Midsommar

    ★★★½

  • Good Omens

  • Parasite

    ★★★★★

  • La Belle Époque

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

  • Family Romance, LLC

    ★★★½

  • Little Joe

    ★★

  • I Lost My Body

  • Donut Paradise

  • Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

  • Love, Death & Robots: Three Robots

  • Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

  • Love, Death & Robots: Zima Blue

  • Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

  • Love, Death & Robots: The Secret War

  • Love, Death & Robots: Alternate Histories

  • Love, Death & Robots: Lucky 13

  • Booksmart

    ★★★

  • The Beach Bum

  • Oray

  • Isn't It Romantic

    ½

  • Synonyms

    ★★★★

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • One Love

  • Bird Box

    ★½

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

  • Müslüm

  • Bohemian Rhapsody

  • Bartu Ben