Sort by

ayesha has logged 90 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Departed

The Departed

2006
×
Edit this entry  
15
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
Edit this entry  
08
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry  
10
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
Edit this entry  
22
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★
Edit this entry  
26
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
Edit this entry  
18
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
Edit this entry  
29
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★½
Edit this entry