Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pib and Pog

Pib and Pog

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Breathe

Breathe

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hotel Transylvania: Transformania

Hotel Transylvania: Transformania

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
An Inspector Calls

An Inspector Calls

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Boys and Girls

Boys and Girls

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The First Lap

The First Lap

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Hating Game

The Hating Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Heart

Heart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
After We Fell

After We Fell

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Night Teeth

Night Teeth

2021
×
★★
Edit this entry  
20
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
16
She Was Pretty

She Was Pretty

2015
×
Edit this entry