WHW has logged 168 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Eternals

Eternals

2021
×
Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Till Death

Till Death

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Night House

The Night House

2020
×
Edit this entry  
18
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Edit this entry  
15
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Edit this entry  
10
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
Edit this entry  
09
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Edit this entry  
05
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Edit this entry  
04
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Edit this entry  
02
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
Edit this entry  
28
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
Batman: The Long Halloween, Part Two

Batman: The Long Halloween, Part Two

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Batman: The Long Halloween, Part One

Batman: The Long Halloween, Part One

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Edit this entry