RSS feed for Nola
  • Us

    Us

    ★★★½

    i don't know about that

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★

    fuck

  • The Sisters Brothers

    The Sisters Brothers

    ★★½

    takes a real talent to take cast like this and make something so lifeless and devoid of joy or dramatic stakes

  • Shazam!

    Shazam!

    ★★★

    very cool that my favourite strong female character from the comics had just enough screen time to be a main character and yet do nothing for the plot or in the action

  • Mary Poppins Returns

    Mary Poppins Returns

    ★★★★

    i do not appreciate colin firth as a villain and i won't accept it again

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★½

    don't have sex, you will get pregnant and die

  • The Conjuring

    The Conjuring

    ★★★

    crazy how patrick wilson saved a whole ass family from demons just by bringing his perfect chin to their house

  • The Witch

    The Witch

    ★★★★

    another classic entry in the genre of expertly crafted, nail bitingly tense horror films with completely insufferable children

  • Pick of the Litter

    Pick of the Litter

    ★★★★

    you can't name a dog patriot and expect it to succeed in life

  • The Spectacular Now

    The Spectacular Now

    ★★★

    this film was masterfully crafted from the gorgeous cinematography to the incredible performances to the score and i didn't enjoy a single moment of it

  • Suburbicon

    Suburbicon

    ★★

    this whole inane movie was just a vehicle for a fantastic five minute scene with oscar isaac

  • The Greatest Showman

    The Greatest Showman

    ½

    no thanks