Sort by

Widsith has logged 281 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
28
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Office Killer

Office Killer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sing

Sing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bang Gang (A Modern Love Story)

Bang Gang (A Modern Love Story)

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Annette

Annette

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Trance

Trance

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crash Pad

Crash Pad

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
9 Lives of a Wet Pussycat

9 Lives of a Wet Pussycat

1976
×
Read the review Edit this entry  
09
Ken Russell: A Bit of a Devil

Ken Russell: A Bit of a Devil

2012
×
Edit this entry  
09
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Junior

Junior

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Maids

The Maids

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Music Lovers

The Music Lovers

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry