Ethan C. has logged 197 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★
Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Franz Kafka's a Country Doctor

Franz Kafka's a Country Doctor

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
April and the Extraordinary World

April and the Extraordinary World

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
5 to 7

5 to 7

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Baskın

Baskın

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
We Are What We Are

We Are What We Are

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Stir of Echoes

Stir of Echoes

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Smiling Man

The Smiling Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Cop Cam

The Cop Cam

2016
×
★★
Edit this entry  
23
Rake

Rake

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
I Heard It Too

I Heard It Too

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bug

Bug

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Them

Them

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry