Sort by

The Astral Flight Adapter has logged 48 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tim Minchin and the Heritage Orchestra: Live at the Royal Albert Hall

Tim Minchin and the Heritage Orchestra: Live at the Royal Albert Hall

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
Edit this entry  
29
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★
Edit this entry  
29
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★
Edit this entry  
28
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Godspell

Godspell

1973
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Reality

Reality

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wrong Cops

Wrong Cops

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
The Gate

The Gate

1987
×
★★
Edit this entry  
22
Wrong

Wrong

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Reality

Reality

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gomorrah

Gomorrah

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★★
Edit this entry  
20
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Look Who's Back

Look Who's Back

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Youth

Youth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Constantine

Constantine

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
This Must Be the Place

This Must Be the Place

2011
×
★★
Edit this entry  
16
Il Divo

Il Divo

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
Edit this entry  
13
The Merchant of Four Seasons

The Merchant of Four Seasons

1972
×
★★★½
Edit this entry  
13
Beware of a Holy Whore

Beware of a Holy Whore

1971
×
Edit this entry  
12
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
Read the review Edit this entry  
10
Dreams

Dreams

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★
Edit this entry  
07
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dodes'ka-den

Dodes'ka-den

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★½
Edit this entry  
06
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★
Edit this entry  
06
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Long Weekend

Long Weekend

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★½
Edit this entry  
05
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
Read the review Edit this entry  
04
The Legend of Hell House

The Legend of Hell House

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Asphyx

The Asphyx

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Kentucky Fried Movie

The Kentucky Fried Movie

1977
×
★★
Read the review Edit this entry