Sort by

Claire has logged 493 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
Edit this entry  
26
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★
Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Edit this entry  
21
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Santa Claus

Santa Claus

1898
×
★★
Edit this entry  
15
Washerwomen on the River

Washerwomen on the River

1897
×
★½
Edit this entry  
15
Between Calais and Dover

Between Calais and Dover

1897
×
★★
Edit this entry  
15
The Corbett-Fitzsimmons Fight

The Corbett-Fitzsimmons Fight

1897
×
★★
Edit this entry  
15
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1897
×
★½
Edit this entry  
15
The Bewitched Inn

The Bewitched Inn

1897
×
★★½
Edit this entry  
15
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1897
×
★★½
Edit this entry  
15
Rescued by Rover

Rescued by Rover

1905
×
★★
Edit this entry  
14
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
The Mermaid

The Mermaid

1904
×
★★½
Edit this entry  
14
The Little Match Seller

The Little Match Seller

1902
×
★★½
Edit this entry  
14
France at Work

France at Work

1898
×
★★
Edit this entry  
14
La Sortie de l'usine Lumière

La Sortie de l'usine Lumière

1895
×
★★½
Edit this entry  
14
Horse Shoeing

Horse Shoeing

1893
×
Edit this entry  
14
A Hand Shake

A Hand Shake

1892
×
Edit this entry  
14
The Wave

The Wave

1891
×
★★
Edit this entry  
14
Je Vous Aime

Je Vous Aime

1891
×
★★
Edit this entry  
14
Traffic in King's Road, Chelsea

Traffic in King's Road, Chelsea

1890
×
★★
Edit this entry  
14
Leisurely Pedestrians, Open Topped Buses and Hansom Cabs with Trotting Horses

Leisurely Pedestrians, Open Topped Buses and Hansom Cabs with Trotting Horses

1889
×
Edit this entry  
14
Cat Trotting, Changing to a Gallop

Cat Trotting, Changing to a Gallop

1887
×
★★½
Edit this entry  
14
Woman Throwing Baseball

Woman Throwing Baseball

1887
×
★★
Edit this entry  
14
Child Bringing Bouquet to Woman

Child Bringing Bouquet to Woman

1887
×
★★½
Edit this entry  
14
Athlete Swinging a Pick

Athlete Swinging a Pick

1881
×
Edit this entry  
13
Ghosts

Ghosts

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Maniac

Maniac

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Der Fuehrer's Face

Der Fuehrer's Face

1943
×
★★★½
Edit this entry