Sort by

Will Penny has logged 302 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Dave

Dave

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
You Should Have Left

You Should Have Left

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★
Edit this entry  
14
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Edit this entry  
08
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Founder

The Founder

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Climax

Climax

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Devil

Devil

2010
×
★★
Edit this entry  
02
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
02
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Orphan

Orphan

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Edit this entry