Sort by

MistaBigShotHere has logged 677 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eight Below

Eight Below

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Norbit

Norbit

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
½
Read the review Edit this entry