Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
MistaBigShotHere

MistaBigShotHere

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for MistaBigShotHere
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • MistaBigShotHere’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Taxi Driver

    Taxi Driver 1976

    ★★★★★ Rewatched by MistaBigShotHere 02 Apr 2022

    I'm sorry but I absolutely love the indie kinda feel In this!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Spider-Man: Far From Home

    Spider-Man: Far From Home 2019

    ★★★★ Rewatched by MistaBigShotHere 02 Apr 2022

    I personally, and strangely think this is the best of the tom Holland trilogy

  • Little Women

    Little Women 2019

    ★★★★★ Watched by MistaBigShotHere 02 Apr 2022

    Greta Gertwing! You are a genius but does your next movie really have to be about Barbie with a random pretty boy playing Ken?

  • The Wizard of Oz

    The Wizard of Oz 1939

    ★★★★★ Rewatched by MistaBigShotHere 02 Apr 2022

    If you haven't seen this you are not Normal, THIS IS THE BEST FAMILY MOVIE EVER

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood 2007

    ★★★★★ Rewatched by MistaBigShotHere 02 Apr 2022

    I hate people with even greater passion than Daniel's performance

  • It

    It 2017

    ★★★½ Rewatched by MistaBigShotHere 01 Apr 2022

    Bill Skarsgard is HOT.

  • Daddy's Home

    Daddy's Home 2015

    ★★ Rewatched by MistaBigShotHere 01 Apr 2022

    How did I actually find a way to add a ❤ on this!!!!

  • Chinatown

    Chinatown 1974

    ★★★★★ Rewatched by MistaBigShotHere 01 Apr 2022

    Not really a rewatch here but just had to say that This is the king of Criminal Investigation movies!!!!!!!!!!!!

  • Blue Velvet

    Blue Velvet 1986

    ★★★★ Watched by MistaBigShotHere 01 Apr 2022

    My 2nd lynch

    Very good but didn't like it as much as The Elephant Man!

  • The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

    The Adventures of Sharkboy and Lavagirl 2005

    ½ Watched by MistaBigShotHere 31 Mar 2022

    Ok I can now say this is my second least favorite film of all time

  • Chinatown

    Chinatown 1974

    ★★★★★ Rewatched by MistaBigShotHere 30 Mar 2022

    I'm trying so fucking hard to say this isn't a masterpeice because it was made by polanski!!!!!!

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM! 2021

    ★★★★ Watched by MistaBigShotHere 29 Mar 2022

    I watched this with my dad and he hated it cuz it was a musical
    He said he rather watch the wolf of wall street instead of what he referred to as "crap"

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 56
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.