Sort by

willem has logged 177 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Little

Little

2019
×
★½
Edit this entry  
22
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Judy

Judy

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★★
Edit this entry  
10
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
Edit this entry  
09
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Simon Amstell: Set Free

Simon Amstell: Set Free

2019
×
Read the review Edit this entry