Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pig

Pig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Friday

Friday

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
X2

X2

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
X-Men

X-Men

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
300

300

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Get Rich or Die Tryin'

Get Rich or Die Tryin'

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Transporter

The Transporter

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scooby-Doo! Legend of the Phantosaur

Scooby-Doo! Legend of the Phantosaur

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cellular

Cellular

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scooby-Doo! and the Legend of the Vampire

Scooby-Doo! and the Legend of the Vampire

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry