Sort by

shay has logged 451 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Contraband

Contraband

2012
×
Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
November Criminals

November Criminals

2017
×
★★
Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bright

Bright

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Geostorm

Geostorm

2017
×
Edit this entry  
22
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Chris D'Elia: Man on Fire

Chris D'Elia: Man on Fire

2017
×
Edit this entry  
21
Marc Maron: Thinky Pain

Marc Maron: Thinky Pain

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Marc Maron: Too Real

Marc Maron: Too Real

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★
Edit this entry  
18
Judd Apatow: The Return

Judd Apatow: The Return

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Ryan Hamilton: Happy Face

Ryan Hamilton: Happy Face

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★
Edit this entry  
10
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
DeRay Davis: How to Act Black

DeRay Davis: How to Act Black

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
03
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
02
Wakefield

Wakefield

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Bruno Mars: 24K Magic Live at the Apollo

Bruno Mars: 24K Magic Live at the Apollo

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Sydney White

Sydney White

2007
×
★½
Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Amy

Amy

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Air Bud

Air Bud

1997
×
★★
Edit this entry  
20
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
Edit this entry  
18
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
½
Edit this entry  
16
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry