Sort by

shay has logged 49 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Lion

Lion

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
My Scene Goes Hollywood: The Movie

My Scene Goes Hollywood: The Movie

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Realest Real

The Realest Real

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lumineers - Live in New Orleans

The Lumineers - Live in New Orleans

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Shrek

Shrek

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Glass Menagerie

The Glass Menagerie

1987
×
★★
Edit this entry  
08
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
#Introductions

#Introductions

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Knick Knack

Knick Knack

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Partly Cloudy

Partly Cloudy

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
03
Ip Man 3

Ip Man 3

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry