Sort by

shay has logged 39 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
24
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★
Edit this entry  
19
Jake Bugg - Live at Eurosonic

Jake Bugg - Live at Eurosonic

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Jake Bugg - Live at the Royal Albert Hall

Jake Bugg - Live at the Royal Albert Hall

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Contact

Contact

1997
×
★★★
Edit this entry  
12
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hector and the Search for Happiness

Hector and the Search for Happiness

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
A Lot Like Love

A Lot Like Love

2005
×
★★★★
Edit this entry  
06
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Take the 10

Take the 10

2017
×
Edit this entry  
05
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
03
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
02
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Edit this entry  
01
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Man Who Knew Infinity

The Man Who Knew Infinity

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry