Sort by

williamfaeleith has logged 324 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Who Killed Teddy Bear?

Who Killed Teddy Bear?

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
UPSIDEdown

UPSIDEdown

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Johnny Got His Gun

Johnny Got His Gun

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mercy

Mercy

2022
×
Edit this entry  
23
Bone

Bone

2018
×
Edit this entry  
22
Chopper

Chopper

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Small Town Story

Small Town Story

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Une catastrophe

Une catastrophe

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
Métamorphojean

Métamorphojean

1990
×
Read the review Edit this entry  
22
Slaughterhouse Rulez

Slaughterhouse Rulez

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Merry Gentleman

The Merry Gentleman

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Perceval

Perceval

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Le Pupille

Le Pupille

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Beautiful Rush

A Beautiful Rush

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Days and Nights

Days and Nights

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
I, Anna

I, Anna

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Death Promise

Death Promise

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jump!

Jump!

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cleveland

Cleveland

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Kid

The Kid

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Son, the Father

The Son, the Father

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Copenhagen Road

Copenhagen Road

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Times Square

Times Square

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Used Body Parts

Used Body Parts

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Box

The Box

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Lukas & the Aspies

Lukas & the Aspies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Girl

Girl

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wave

The Wave

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Nick of Time

Nick of Time

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Welcome Home Brother Charles

Welcome Home Brother Charles

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
General Idi Amin Dada

General Idi Amin Dada

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Infinity

Infinity

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Headlong

Headlong

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Keoma

Keoma

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry