Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
EO

EO

2022
×
★★½
Edit this entry  
06
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Edit this entry  
22
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
18
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Magic Mike's Last Dance

Magic Mike's Last Dance

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
08
80 for Brady

80 for Brady

2023
×
★★★½
Edit this entry  
08
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★★
Edit this entry  
03
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★
Edit this entry  
31
Infinity Pool

Infinity Pool

2023
×
★★
Edit this entry  
27
The Sea Hawk

The Sea Hawk

1940
×
★★½
Edit this entry  
26
Paris, Je T'Aime

Paris, Je T'Aime

2006
×
★★½
Edit this entry  
25
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Saint Omer

Saint Omer

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★½
Edit this entry  
22
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Edit this entry  
22
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Menu

The Menu

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Away from Her

Away from Her

2006
×
★★★★
Edit this entry  
11
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★½
Edit this entry  
11
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Reflections in Synagogue

Reflections in Synagogue

×
Edit this entry  
09
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Double Daddy

Double Daddy

2015
×
Edit this entry  
07
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Edit this entry  
06
Prey

Prey

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Predator

The Predator

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Babylon

Babylon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
This Place Rules

This Place Rules

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
This Place Rules

This Place Rules

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
White Noise

White Noise

2022
×
★★
Edit this entry  
27
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
Read the review Edit this entry  
25
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Edit this entry