Sort by

William has logged 174 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
22
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★
Edit this entry  
07
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Con Air

Con Air

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Loving Story

The Loving Story

2011
×
★★½
Edit this entry  
16
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Normal People

Normal People

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
South Park: The Pandemic Special

South Park: The Pandemic Special

2020
×
Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★
Edit this entry  
22
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nanny Cam

Nanny Cam

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
★★½
Edit this entry  
02
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Laurel Canyon

Laurel Canyon

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Dangerous Lies

Dangerous Lies

2020
×
Edit this entry