RSS feed for WillJo

WillJo has logged 151 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Predator

The Predator

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
All the Creatures Were Stirring

All the Creatures Were Stirring

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★
Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Edit this entry  
14
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Once Upon a Deadpool

Once Upon a Deadpool

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Cool World

Cool World

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
05
...And God Created Woman

...And God Created Woman

1956
×
★★★★
Edit this entry  
02
31

31

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Ilsa: She Wolf of the SS

Ilsa: She Wolf of the SS

1975
×
★★★
Edit this entry  
30
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Edit this entry  
24
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
One Fine Day

One Fine Day

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dead or Alive

Dead or Alive

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Edit this entry  
21
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
17
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Ricochet

Ricochet

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
50 Summers

50 Summers

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
John Dies at the End

John Dies at the End

2012
×
★★½
Edit this entry  
25
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Edit this entry