Highest rated films

  • Watchmen

    ★★★★½

  • Avatar

    ★★★★

  • Public Enemies

    ★★★★

  • The Men Who Stare at Goats

    ★★★★

  • Funny People

    ★★★★

  • The Informant!

    ★★★★

  • State of Play

    ★★★★

  • Extract

    ★★★½

  • Gladiator

    ★★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★★

  • Twister

    ★★★★★

  • The Chronicles of Riddick

    ★★★★★

  • Free Enterprise

    ★★★★★

  • Predator

    ★★★★½

  • The Abyss

    ★★★★½

  • Oleanna

    ★★★★½

  • Darkon

    ★★★★½

  • Miami Vice

    ★★★★

  • Predator 2

    ★★★★

  • The Guyver

    ★★★★

  • Diggstown

    ★★★★

  • Surfer, Dude

    ★★★★

  • The Hammer

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 63 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

Star Trek

May 9

Most Watched

Watchmen

twice

Last Film

Terminator Salvation

Dec 21

Genres, Countries & Languages

Action
30 films
Comedy
24 films
Sci Fi
23 films
Drama
22 films
Thriller
19 films
Adventure
14 films
Romance
8 films
Fantasy
6 films
Crime
4 films
Documentary
3 films
USA
62 films
UK
11 films
Germany
9 films
France
4 films
Canada
2 films
Paraguay
1 film
Uruguay
1 film
Italy
1 film
Brazil
1 film
Czechia
1 film
English
63 films
Spanish
7 films
French
4 films
Japanese
2 films
Russian
2 films
Italian
2 films
Cantonese
2 films
Thai
1 film
Burmese
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Terminator 2: Judgment Day
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Aliens vs Predator: Requiem
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Avatar
Average weighted rating:

3.3

Most Obscure

Welcome to Death Row
Average weighted rating:

3.4

Films WillJo watched in 2009

  • Terminator Salvation
  • Avatar
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Four Christmases
  • Bride Wars
  • Surfer, Dude
  • Diggstown
  • Free Enterprise
  • Superhero Movie
  • The Ugly Truth
  • Welcome to Death Row
  • G.I. Joe: The Rise of Cobra
  • The Men Who Stare at Goats
  • The Proposal
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • Whip It
  • Body of Lies
  • A Good Year
  • Gladiator
  • The Informant!
  • X-Men Origins: Wolverine
  • Darkon
  • King of California
  • Dad
  • Predator 2
  • State of Play
  • Extract
  • Adventureland
  • The Informers
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Terminator
  • The Abyss
  • Equilibrium
  • Southland Tales
  • Race to Witch Mountain
  • Fast & Furious
  • Step Brothers
  • Funny People
  • Pearl Harbor
  • Predator
  • The Guyver
  • Watchmen
  • Watchmen
  • The Chronicles of Riddick
  • Fired Up!
  • What Just Happened
  • Oleanna
  • Never Back Down
  • Death Race
  • Aliens vs Predator: Requiem
  • Babylon A.D.
  • Twister
  • Public Enemies
  • Jumper
  • Miami Vice
  • Zack and Miri Make a Porno
  • War
  • Rambo
  • The Hammer
  • He's Just Not That Into You
  • Trekkies 2
  • Fanboys
  • Star Trek

World Map

Highly rated films WillJo is yet to see

  • Fantastic Mr. Fox
  • Mary and Max
  • The Secret in Their Eyes
  • The White Ribbon
  • Up
  • Mother
  • Gurren Lagann The Movie: The Lights in the Sky Are Stars
  • A Prophet

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more