Highest rated films

  • Winning Time: Reggie Miller vs. The New York Knicks

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • Iron Man 2

    ★★★★

  • The Expendables

    ★★★½

  • Magic & Bird: A Courtship of Rivals

    ★★★½

  • The A-Team

    ★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • The Hurt Locker

    ★★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★★★

  • Any Given Sunday

    ★★★★★

  • Escape from the Planet of the Apes

    ★★★★★

  • Real Genius

    ★★★★★

  • Training Day

    ★★★★½

  • Sunshine

    ★★★★½

  • Scream 2

    ★★★★½

  • Near Dark

    ★★★★½

  • Pandorum

    ★★★★½

  • Much Ado About Nothing

    ★★★★½

  • Star Trek: Insurrection

    ★★★★½

  • Conquest of the Planet of the Apes

    ★★★★½

  • The Ghost and the Darkness

    ★★★★½

  • Colors

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 49 Films watched
  • 4.1 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

The Hangover

Jan 10

Most Watched

Scott Pilgrim vs. the World

twice

Last Film

Sunshine

Dec 7

Genres, Countries & Languages

Action
22 films
Drama
20 films
Sci Fi
14 films
Thriller
13 films
Crime
11 films
Adventure
11 films
Comedy
10 films
Romance
7 films
Mystery
6 films
Horror
5 films
USA
48 films
UK
6 films
Germany
4 films
Canada
2 films
Japan
2 films
Australia
1 film
English
49 films
Spanish
4 films
Russian
4 films
French
3 films
German
2 films
Latin
1 film
Swahili
1 film
Swedish
1 film
Turkish
1 film
Albanian
1 film

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Planet of the Apes
Average weighted rating:

3.9

Lowest Average

The Twilight Saga: New Moon
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Scott Pilgrim vs. the World
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

The Affairs of Dobie Gillis
Average weighted rating:

3.3

Films WillJo watched in 2010

  • Sunshine
  • The Expendables
  • The Meteor Man
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Star Trek: Insurrection
  • The Affairs of Dobie Gillis
  • 12 Angry Men
  • The Twilight Saga: New Moon
  • The A-Team
  • A Few Good Men
  • The Road
  • Planet of the Apes
  • Battle for the Planet of the Apes
  • Conquest of the Planet of the Apes
  • Escape from the Planet of the Apes
  • Beneath the Planet of the Apes
  • Planet of the Apes
  • Batman
  • Colors
  • Valentine's Day
  • Pandorum
  • Spartan
  • Batman Forever
  • Iron Man 2
  • Tombstone
  • Top Gun
  • The Ghost and the Darkness
  • Real Genius
  • Philadelphia
  • The Hurricane
  • Fallen
  • Inside Man
  • Much Ado About Nothing
  • Training Day
  • The Taking of Pelham 1 2 3
  • He Got Game
  • Any Given Sunday
  • Winning Time: Reggie Miller vs. The New York Knicks
  • Magic & Bird: A Courtship of Rivals
  • Scream 3
  • Scream 2
  • Scream
  • The Hurt Locker
  • Gamer
  • The Blind Side
  • Near Dark
  • Up in the Air
  • The Hangover

World Map

Highly rated films WillJo is yet to see

  • Incendies
  • Who Killed Captain Alex?
  • Sherlock: A Study in Pink
  • Sherlock: The Great Game
  • Senna
  • Les Misérables in Concert - The 25th Anniversary
  • Poetry
  • This Is England '86

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more