Highest rated films

  • I Hate Christian Laettner

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • Steve Jobs

    ★★★★

  • Trainwreck

    ★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • They Live

    ★★★★★

  • A Most Violent Year

    ★★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 21 Films watched
  • 1.8 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

A Most Violent Year

Jan 25

Most Watched

Star Wars: The Force Awakens

twice

Last Film

Star Wars: The Force Awakens

Dec 23

Genres, Countries & Languages

Adventure
10 films
Action
10 films
Fantasy
8 films
Horror
5 films
Comedy
4 films
Thriller
3 films
Sci Fi
3 films
Drama
2 films
Crime
2 films
History
1 film
USA
20 films
New Zealand
6 films
UK
3 films
France
1 film
English
21 films
German
1 film
Spanish
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Return of the King
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Entourage
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

3.6

Most Obscure

I Hate Christian Laettner
Average weighted rating:

3.5

Films WillJo watched in 2015

  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Halloween
  • Steve Jobs
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Friday the 13th Part III
  • Friday the 13th Part 2
  • Friday the 13th
  • They Live
  • Paddington
  • Trainwreck
  • Entourage
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • I Hate Christian Laettner
  • Kingsman: The Secret Service
  • A Most Violent Year

World Map

Highly rated films WillJo is yet to see

  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more