Highest rated films

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★½

  • Wonder Woman

    ★★★★

  • Atomic Blonde

    ★★★★

  • King Arthur: Legend of the Sword

    ★★★★

  • T.J. Miller: Meticulously Ridiculous

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • The Straight Story

    ★★★★★

  • Allegiance

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • The Big Lebowski

    ★★★★½

  • Wild at Heart

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 24 Films watched
  • 2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

The Big Lebowski

Feb 5

Most Watched

Mulholland Drive

twice

Last Film

Murder on the Orient Express

Dec 23

Genres, Countries & Languages

Drama
11 films
Mystery
9 films
Action
7 films
Thriller
6 films
Adventure
6 films
Comedy
6 films
Sci Fi
6 films
Fantasy
5 films
Crime
4 films
Horror
2 films
USA
24 films
UK
4 films
Canada
3 films
France
3 films
Hungary
2 films
Australia
2 films
China
1 film
Malta
1 film
Spain
1 film
English
24 films
Spanish
4 films
German
3 films
Russian
2 films
Chinese
2 films
Swedish
1 film
Urdu
1 film
Finnish
1 film
French
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Mulholland Drive
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Great Wall
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Allegiance
Average weighted rating:

3.7

Films WillJo watched in 2017

  • Murder on the Orient Express
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Thor: Ragnarok
  • Blade Runner 2049
  • Mulholland Drive
  • The Straight Story
  • Atomic Blonde
  • The Big Sick
  • Lost Highway
  • Eraserhead
  • Wild at Heart
  • Blue Velvet
  • Mulholland Drive
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • T.J. Miller: Meticulously Ridiculous
  • Wonder Woman
  • Alien: Covenant
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Prometheus
  • The Great Wall
  • Allegiance
  • Arrival
  • The Big Lebowski

World Map

Highly rated films WillJo is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • Coco
  • Paddington 2
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more