Highest rated films

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★★★

  • Mandy

    ★★★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★½

  • Summer of 84

    ★★★★½

  • All the Creatures Were Stirring

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★★★

  • Iron Man

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Ant-Man

    ★★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • It Follows

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 151 Films watched
  • 12.6 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

Molly's Game

Jan 7

Most Watched

Avengers: Infinity War

4 times

Ant-Man

4 times

Ant-Man and the Wasp

twice

Doctor Strange

twice

Spider-Man: Homecoming

twice

Last Film

The Incredible Hulk

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Sci Fi
51 films
Action
49 films
Drama
44 films
Horror
44 films
Thriller
42 films
Comedy
40 films
Adventure
38 films
Crime
27 films
Fantasy
19 films
Mystery
16 films
USA
128 films
UK
20 films
Canada
16 films
France
8 films
Germany
7 films
Japan
3 films
Hong Kong
3 films
Belgium
3 films
Italy
2 films
Spain
2 films
English
144 films
Spanish
13 films
German
10 films
French
8 films
Russian
6 films
Xhosa
5 films
Japanese
4 films
Chinese
3 films
Cantonese
3 films
Italian
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 67

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

WillJo’s most liked review

First Reformed

★★★★★

Holy hell ... a fantastic film about personal struggle and ethical conundrums. Ethan Hawke better get that Oscar.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Psycho
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Titan
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

50 Summers

Films WillJo watched in 2018

  • The Incredible Hulk
  • Iron Man
  • The Predator
  • First Reformed
  • All the Creatures Were Stirring
  • Elf
  • It's a Wonderful Life
  • Mary Poppins Returns
  • Phantasm
  • Black Christmas
  • Scrooged
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Child's Play
  • Once Upon a Deadpool
  • Cool World
  • Creepshow
  • The Magnificent Seven
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • ...And God Created Woman
  • 31
  • Bone Tomahawk
  • Ilsa: She Wolf of the SS
  • Mandy
  • Ghostbusters II
  • Rumble in the Bronx
  • Ghostbusters
  • The Christmas Chronicles
  • One Fine Day
  • Dead or Alive
  • The Hills Have Eyes
  • Freaky Friday
  • From Beyond
  • Falling Down
  • RoboCop 2
  • Ricochet
  • Sorry to Bother You
  • Outlaw King
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Leaving Las Vegas
  • The Greatest Showman
  • 50 Summers
  • Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films
  • Summer of 84
  • Halloween
  • Bad Times at the El Royale
  • John Dies at the End
  • eXistenZ
  • It Follows
  • The Devil's Rejects
  • House of 1000 Corpses
  • Ant-Man and the Wasp
  • A Dangerous Method
  • Cosmopolis
  • Avengers: Infinity War
  • Maps to the Stars
  • Psycho
  • Dead Ringers
  • Crippled Avengers
  • Eastern Promises
  • Singin' in the Rain
  • Drunken Master
  • Avengers: Infinity War
  • The Five Venoms
  • Doctor Strange
  • Ant-Man
  • Crash
  • Demons
  • The Fly
  • Manhunter
  • The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension
  • Thor: Ragnarok
  • Jurassic Park
  • The Wild Bunch
  • Creature from the Black Lagoon
  • The Exorcist
  • Avengers: Infinity War
  • In the Mouth of Madness
  • Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama
  • The Avengers
  • Videodrome
  • In Bruges
  • Sleepaway Camp
  • They Live
  • Grease
  • Re-Animator
  • Basket Case
  • Hellraiser
  • The Prowler
  • Blood Feast
  • Ant-Man and the Wasp
  • Guardians of the Galaxy
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Jurassic World
  • Ant-Man
  • The Trigger Effect
  • Hotel Artemis
  • Saturday Night Fever
  • The Post
  • Lady Bird
  • Sonatine
  • The Lost Boys
  • The Titan
  • Message from the King
  • What Happened to Monday
  • Shot Caller
  • Mute
  • The Outsider
  • Small Crimes
  • Imperial Dreams
  • Nightcrawler
  • Annihilation
  • Solo: A Star Wars Story
  • Everybody Wants Some!!
  • Escape from L.A.
  • The Thing
  • Escape from New York
  • The Florida Project
  • Fences
  • Deadpool 2
  • What We Do in the Shadows
  • Detroit
  • Green Room
  • Bright
  • Wet Hot American Summer
  • RBG
  • Revenge
  • Ant-Man
  • Spider-Man: Homecoming
  • Doctor Strange
  • Avengers: Infinity War
  • Black Panther
  • Ant-Man
  • Captain America: Civil War
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Back to the Future Part II
  • Wolf Guy
  • Back to the Future
  • Ex Machina
  • The Shape of Water
  • A Wrinkle in Time
  • Spider-Man: Homecoming
  • Sicario
  • Blade Runner 2049
  • L.A. Confidential
  • The Nice Guys
  • I, Tonya
  • Get Out
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Molly's Game

World Map

Highly rated films WillJo is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Minding the Gap
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Burn the Stage: The Movie
  • The Shivering Truth

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more