Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Logan

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 264 Films watched
  • 22 Average per month
  • 5.1 Average per week

Milestones

First Film

Iron Man 2

Jan 1

Most Watched

Thor: Ragnarok

twice

Carrie

twice

Avengers: Endgame

twice

Captain Marvel

twice

Us

twice

Last Film

Star Wars: The Rise of Skywalker

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
121 films
Action
76 films
Comedy
69 films
Adventure
63 films
Sci Fi
59 films
Thriller
58 films
Crime
43 films
Horror
38 films
Fantasy
31 films
History
22 films
USA
212 films
UK
36 films
Japan
22 films
Canada
11 films
France
10 films
New Zealand
7 films
Australia
6 films
China
5 films
Germany
5 films
Belgium
3 films
English
238 films
Japanese
30 films
Spanish
27 films
French
20 films
Italian
18 films
German
15 films
Russian
15 films
Korean
7 films
Chinese
6 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 62 Added 195

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

WillJo’s most liked review

Can You Ever Forgive Me?

★★★½

Fun, if not entirely interesting, little crime story involving the not-that-exciting world of letter forging and collecting! Obviously the draw here are the two main performances. McCarthy can be quiet and subtle when she wants to be and she makes you care for a pretty terrible person.

On the opposite…

More reviews

WillJo’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Dear Dracula
Average weighted rating:

2.8

Films WillJo watched in 2019

  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Cats
  • LA 92
  • The Babysitter
  • Little Women
  • Uncut Gems
  • Judy
  • Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein
  • Little Monsters
  • The Two Popes
  • Ford v Ferrari
  • Jay and Silent Bob Reboot
  • Jay and Silent Bob Strike Back
  • Chasing Amy
  • Bombshell
  • Blindspotting
  • Inception
  • News from Home
  • La La Land
  • The Thin Blue Line
  • The King's Speech
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Spies in Disguise
  • The Big Short
  • Black Panthers
  • Gremlins
  • The Tree of Life
  • A Hidden Life
  • Hustlers
  • 6 Underground
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Jumanji: The Next Level
  • End of Watch
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • The Kids Are All Right
  • Room
  • The Fanatic
  • Ready or Not
  • The Artist
  • Knives Out
  • Whiplash
  • Richard Jewell
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Zero Dark Thirty
  • The Report
  • Black Swan
  • Moonlight
  • Thor: Ragnarok
  • Dark Waters
  • Drive
  • Okja
  • 21 Bridges
  • Snowpiercer
  • Parasite
  • Too Many Cooks
  • The Good Liar
  • Candyman
  • Making Waves: The Art of Cinematic Sound
  • Heavy Metal
  • Doctor Sleep
  • The War Room
  • Marriage Story
  • Tall Girl
  • The Irishman
  • Terminator: Dark Fate
  • Terminator Genisys
  • Dolemite Is My Name
  • Jojo Rabbit
  • The Aftermath
  • Creed II
  • Metallica & San Francisco Symphony: S&M2
  • Weekends
  • Yours Faithfully, Edna Welthorpe (Mrs)
  • DumbLand
  • Yearbook
  • Superbia
  • Pussy
  • Old Man
  • Neighbours
  • Hunger
  • Joker
  • The King of Comedy
  • Ad Astra
  • Chris Claremont's X-Men
  • Between Two Ferns: The Movie
  • 3 from Hell
  • Official Secrets
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • The Goldfinch
  • Brightburn
  • Downton Abbey
  • Fires on the Plain
  • Ashes and Diamonds
  • Breaker Morant
  • Flanders
  • Battleship Potemkin
  • George Stevens: D-Day to Berlin
  • Uncle Drew
  • Medieval Times: The Making of Army of Darkness
  • Army of Darkness
  • Casualties of War
  • Carrie
  • Carlito's Way
  • Sisters
  • Dora and the Lost City of Gold
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Blow Out
  • Dear Dracula
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • The Farewell
  • Still Walking
  • Ran
  • Fall Guy
  • A Taxing Woman
  • Hellraiser: Bloodline
  • Cure
  • Assassin's Creed
  • Heat Wave
  • Macbeth
  • A Scanner Darkly
  • Stuber
  • The Matrix
  • The Counselor
  • Ralph Breaks the Internet
  • Midsommar
  • Hereditary
  • X2
  • X-Men
  • Enemy
  • 12 Years a Slave
  • Carrie
  • Mulan
  • Spider-Man: Far from Home
  • Deadpool
  • Wayne's World
  • Avengers: Endgame
  • Slow West
  • Rocketman
  • The Nice Guys
  • Stray Dog
  • The Third Man
  • Shame
  • Moonrise
  • Late Night
  • White Heat
  • Ace in the Hole
  • The Naked City
  • In a Lonely Place
  • Captain Marvel
  • Brute Force
  • Detour
  • Dark Phoenix
  • The Invisible Man
  • The Bride of Frankenstein
  • Frankenstein
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Scarface
  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
  • Apocalypse Now
  • Always Be My Maybe
  • Gods and Monsters
  • Game of Thrones: The Last Watch
  • Us
  • Kong: Skull Island
  • Booksmart
  • All Is True
  • Godzilla
  • The Wolverine
  • Pigs and Battleships
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Godzilla
  • Tokyo Olympiad
  • Black Sun
  • Glen or Glenda
  • Red Joan
  • Prisoners
  • Tokyo Story
  • Logan
  • Contamination
  • X-Men: Apocalypse
  • X-Men: Days of Future Past
  • X-Men: First Class
  • Henry: Portrait of a Serial Killer
  • WolfCop
  • The House of the Devil
  • Demon Wind
  • Avengers: Endgame
  • Captain America: Civil War
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Captain America: The First Avenger
  • Hellboy
  • Penguins
  • Fireworks
  • Shoplifters
  • Tokyo Drifter
  • Deathgasm
  • In the Realm of the Senses
  • Mona Lisa
  • Rashomon
  • Aquaman
  • Violent Cop
  • Unicorn Store
  • Shazam!

See all 264

World Map

Highly rated films WillJo is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more