Highest rated films

  • Emma.

    ★★★★

  • The Way Back

    ★★★★

  • Goldman v Silverman

    ★★★★

  • My Spy

    ★★★★

  • The Banker

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Extraction

    ★★★½

  • Dolittle

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★★

  • Casino Royale

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★★★

  • Dredd

    ★★★★★

  • WHAT DID JACK DO?

    ★★★★★

  • Lethal Weapon

    ★★★★★

  • In the Mouth of Madness

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 125 Films watched
  • 15.6 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

1917

Jan 1

Most Watched

Star Trek: The Motion Picture

twice

Star Trek: First Contact

twice

Mad Max: Fury Road

twice

1917

twice

Last Film

It Chapter Two

Jul 28

Genres, Countries & Languages

Action
70 films
Adventure
54 films
Thriller
51 films
Drama
33 films
Sci Fi
31 films
Comedy
27 films
Crime
20 films
Fantasy
15 films
Horror
11 films
Mystery
10 films
USA
106 films
UK
41 films
Australia
7 films
Germany
5 films
France
4 films
Canada
4 films
New Zealand
4 films
Japan
3 films
China
3 films
India
3 films
English
122 films
French
16 films
Spanish
14 films
German
14 films
Italian
12 films
Russian
9 films
Chinese
5 films
Cantonese
4 films
Arabic
3 films
Hindi
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 9 Added 4

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

WillJo’s most liked review

The Gentlemen

★★★★★

I feel like this film was tailor made just for me. Another Guy Ritchie British crime thriller with a superb cast and an excellent sense of humor. 

The first great film of 2020!

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Return of the King
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Once Upon a Time… in Hollywood
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Marshes
Average weighted rating:

2.2

Films WillJo watched in 2020

  • It Chapter Two
  • It
  • Star Trek III: The Search for Spock
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Star Trek: The Motion Picture
  • Star Trek: The Motion Picture
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • My Spy
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The King of Staten Island
  • Heathers
  • Edge of Tomorrow
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Chopping Mall
  • Star Trek: First Contact
  • The Lovebirds
  • Bad Education
  • Star Trek: First Contact
  • Spectre
  • Skyfall
  • Quantum of Solace
  • Casino Royale
  • Die Another Day
  • The World Is Not Enough
  • Extraction
  • Tomorrow Never Dies
  • GoldenEye
  • Licence to Kill
  • The Living Daylights
  • A View to a Kill
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Octopussy
  • For Your Eyes Only
  • Moonraker
  • The Spy Who Loved Me
  • The Man with the Golden Gun
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Live and Let Die
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • In the Mouth of Madness
  • Diamonds Are Forever
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • On Her Majesty's Secret Service
  • You Only Live Twice
  • Thunderball
  • Goldfinger
  • Ex Machina
  • The Nice Guys
  • From Russia with Love
  • Heat
  • Dr. No
  • Mad Max: Fury Road
  • Titanic
  • Hope Gap
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Bridesmaids
  • The Room
  • Bloodshot
  • The Hateful Eight
  • Gremlins 2: The New Batch
  • The Way Back
  • Wendy
  • Django Unchained
  • The Banker
  • Inglourious Basterds
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Suicide Squad
  • To All the Boys: P.S. I Still Love You
  • Downhill
  • Sonic the Hedgehog
  • Emma.
  • Dredd
  • Tank Girl
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Hulk vs. Wolverine
  • Hulk vs. Thor
  • De Palma
  • Sherlock Holmes
  • Good Time
  • Pain and Glory
  • Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)
  • Dear Basketball
  • Dolittle
  • Walk Run Cha-Cha
  • In the Absence
  • Rollerball
  • Color Out of Space
  • Westworld
  • The Long Kiss Goodnight
  • Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”
  • The Neighbors' Window
  • Kitbull
  • Hair Love
  • Premonitions Following an Evil Deed
  • Ant Head
  • WHAT DID JACK DO?
  • Goldman v Silverman
  • 1917
  • Soylent Green
  • The Omega Man
  • Clemency
  • Auto Focus
  • The Last Boy Scout
  • Two Cars, One Night
  • Mad Max: Fury Road
  • Bad Boys for Life
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Mad Max 2
  • The Gentlemen
  • Mad Max
  • Death Race 2000
  • Underwater
  • Lethal Weapon 4
  • The Marshes
  • Lethal Weapon 3
  • Lethal Weapon 2
  • Jarhead
  • Burroughs: The Movie
  • Lethal Weapon
  • The French Connection
  • Point Blank
  • Batman & Bill
  • 1917

World Map

Highly rated films WillJo is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Chunky Shrapnel
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Aswang
  • Disclosure

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more