Sort by

willml has logged 158 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Drop

The Drop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
If I Stay

If I Stay

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before I Disappear

Before I Disappear

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
John Wick

John Wick

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before I Disappear

Before I Disappear

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Amira & Sam

Amira & Sam

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stretch

Stretch

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kids

Kids

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
King of the Hill

King of the Hill

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry