Sort by

willml has logged 244 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tangerine

Tangerine

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Days Like These

Days Like These

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
In Hell

In Hell

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
Tyranny

Tyranny

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
Mounting

Mounting

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
Found

Found

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
Spinner

Spinner

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rocky

Rocky

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joy

Joy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Leisure Class

The Leisure Class

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
Our Brand Is Crisis

Our Brand Is Crisis

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Concussion

Concussion

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
James White

James White

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Infinitely Polar Bear

Infinitely Polar Bear

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
#ALLMYMOVIES

#ALLMYMOVIES

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Maggie

Maggie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Truth

Truth

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry